AHMET ÖZER - BURDUR’DA FAKİR BAYKURT’LA YAŞANAN

2009-10-14 23:13:00


BURDUR’DA FAKİR BAYKURT’LA YAŞANAN COŞKU

 

AHMET ÖZER

 

Fakir Baykurt, aramızdan ayrılışının 10. yılında pek çok yerde olduğu gibi, doğduğu yörede de adını taşıyan Fakir-Der’e omuz verenlerin öncülüğünde, görkemli törenlerle anıldı.

Değerli yazarımızın anısına düzenlenen “Fakir Baykurt 10. Kültür ve Sanat Günleri” için Burdur’daydık. 9-11 Ekim günlerinde Baykurt’u sevenler, kültür ve sanata gönül verenler bir yazarı yetiştiren coğrafyada buluşmanın coşkusunu yaşadılar.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da “Fakir Baykurt Kavşağı”ndan başlayan yürüyüş ve ardından sunulan basın bildirisi, Baykurt’u aramızda yaşatmanın güzelliğiyle iç içeydi.

Bu yılki etkinliğin onur konuğu Fakir Baykurt’un Almanya günlerine tanık değerimiz şair-çevirmen Yüksel Pazarkaya’ydı. Pazarkaya, yönettiği panel ve verdiği konferansla ilgi odağıydı; etkinliklerin dikkatli bir izleyicisi olan Pazarkaya’nın yanı başında eşi İnci hanımefendi vardı.

MAKÜ Rektörlük Konferans Salonu’nda düzenlenen “Halk Kültürü ve Edebiyatımızda Köy” konulu panele çağrılı olan Köy Enstitüleri’nin yetiştirdiği iki değerimiz Mahmut Makal ile Başaran’ı aramızda göremedik. Makal, etkinliğe özgün bildirisiyle katıldı.

Panelde Öner Yağcı, Cumhuriyet kültürünün önemini, Fakir Baykurt’un bir yazar bir aydınlanma savaşımcısı olarak yaptığı görevi dile getirdi. Alper Akçam, Baykurt’un “Kaplumbağalar” romanındaki karnaval öğelerini evrensel boyutta irdeledi.

 “Demokratik Örgütlenme Kültürü ve Sivil Toplum Olma Bilinci” bu yılki etkinliğin bir başka boyutunu oluşturdu. Kemal Kılıçdaroğlu ile KESK Başkanı Sami Evren etkinliğin konuşmacısıydılar.

“Gençlik ve Okuma Kültürü”nün tartışıldığı etkinliğin öncüleri öğrencilerdi. Anadolu’nun bir yöresindeki üniversite öğrencilerinin “Fakir Baykurt’u Okudunuz mu?” eksenindeki soruya, yaşam ve kültür açısından bakışları ilginçti.

Burdur’un eğitim ve kültür hareketinde bir öncü olan değerli akademisyen Kâmuran Semra Eren’in yönettiği Fakir Baykurt’un aynı adlı romanından Taner Barlas tarafından oyunlaştırılan “Tırpan” oyununu izledik. AKM Salonu’nda, oyun nedeniyle büyük izdiham yaşandı. Fakir Baykurt’un roman, öykü ve şiirleriyle oluşturduğu dünyası, bu kez sahnede canlı olarak karşımızdaydı. Kırsal kesimdeki kadının yanı başında olan Baykurt’un yazına kattığı boyut, tam “Fakir’ce”ydi.

Kâmuran Semra Eren’in yönettiği Sanatevi’ndeki etkinlikte; Alper Akçam, Öner Yağcı, Haluk Erdem ve Ahmet Özer; “Eğitim Kültür ve Sanat Politikaları” üzerine düşüncelerini aktardılar.

“Yılanların Öcü” romanı ve filminden bildiğimiz; Baykurt’un doğduğu Akçaköy’de düzenlenen forum, “Köyde İnsanca Yaşama Kültürü” üzerineydi. Yöneticisi olduğum; Yakup Yıldız, Alper Akçam ve Haluk Erdem’in konuşmacı olduğu forumun ardından Baykurt’un köylüleri konuyla ilgili görüş ve düşüncelerini dile getirdiler. Gülsüm Günel ile Canan Korkut adlı öğrenciler, öğretmenleri Aynur Özbek’in yönlendirmesiyle “İstiklal Marşı”nı okudular. Etkinlik sonrası; Fakir Baykurt’un, annesi adına yaptırdığı “Elif Ana Kitaplığı”nı gezdik. Baykurt; sözleri, kitapları, fotoğrafları, göz nuru, alın teriyle dünyaya ışınlandığı yerde sevenlerini bekliyordu.

Gece, Burdur Şeker Meydanı’nda Pınar Sağ ile Tolga Sağ’ın konserini dinledik.

Baykurt’un saygıdeğer eşi Muzaffer Baykurt, sevgili kızları Işık ile Sönmez, Fakir-Der Başkanı Ahmet Nejdet İlgün, dernek yöneticileri, öğrenciler, akademisyenler, Fakir Baykurt’un Gönen’den arkadaşı, onun ölümüne değin omuzdaşı Hüseyin Akbaş ile sevgili Azime Korkmazgil etkinliklerin ön sırasındaydılar.

Fakir Baykurt’un doğduğu coğrafyanın “Uyuyan Güzel”liği pek çok yaşamı ışıtmayı sürdürüyor.

 

* Karadeniz gazetesi, 15 Ekim 2009 

0
0
0
Yorum Yaz